czwartek, 15 września 2016

10 praktycznych wskazówek, jak z klasą przyjąć feedback


Przyjmowanie feedbacku jest tak samo sztuką, jak jego dawanie. Nie tylko dając feedback, musisz panować nad sytuacją i nie dać się ponieść emocjom – jest to ważne również, gdy znajdujesz się po „drugiej stronie barykady” i musisz skonfrontować się z obserwacjami na swój temat, które kieruje do Ciebie inna osoba. Jak przyjąć feedback z klasą oraz jak wyciągnąć z niego jak najwięcej dla siebie samej?
Zarówno w przypadku przyjmowania, jak i dawania feedbacku, należy rozumieć, czym jest feedback. Zagadnienie to zostało omówione tutaj: 10 zasad dawania inspirującego feedbacku. Gdy wiesz już, że istotą feedbacku jest obserwacja, omówienie konkretnej sytuacji – łatwiej będzie Ci sklasyfikować komunikat, który otrzymasz. Może się zdarzyć, że osoba, która pragnie udzielić Ci feedbacku, w rzeczywistości poinformuje cię jedynie o swoim subiektywnym oglądzie danej sytuacji – w naturalny sposób nie musisz się z tym punktem widzenia zgadzać, a co za tym idzie, możesz odrzucić ten komunikat. Pamiętaj - Twoim niezbytym prawem jest zarówno przyjęcie feedbacku, jak i jego odrzucenie.
Poniżej znajdziesz 10 najważniejszych zasad dojrzałego odbierania feedbacku: 


1. Jeśli komunikat, jaki otrzymujesz nie opiera się na konkretnych sytuacjach, poproś o przytoczenie ich. 

2. Pozwól drugiej osobie przekazać swój komunikat do końca. Nie przerywaj. 

3. Parafrazuj to, co zostało powiedziane, aby upewnić się, że dobrze rozumiesz przekazywaną ci treść. 

4. Jeśli nie rozumiesz dlaczego otrzymujesz feedback w odniesieniu do danej sytuacji, zapytaj o alternatywne zachowanie w stosunku do tego, które jest przedmiotem feedbacku. 

5. Nie musisz od razu ustosunkowywać się do tego, co zostało powiedziane. Pozwól sobie na pauzy, chwilę namysłu. 

6. Panuj nad swoimi emocjami, nie obrażaj się. 

7. Nie próbuj na siłę tłumaczyć swojego zachowania, nie obwiniaj innych. 

8. Kontroluj mowę ciała.

9. Proś o regularny feedback. 

10. Podziękuj za ofiarowany feedback. 

Pamiętaj, nie każdy komentarz, jaki uzyskujesz od innych osób jest feedbackiem, czasem jest to jedynie subiektywna opinia, z którą nie musisz się zgadzać i której nie musisz akceptować. Konstruktywny feedback jest natomiast znakomitym narzędziem do pracy nad sobą. W swoim życiu spotykasz i będziesz spotykać wiele osób mądrzejszych i bardziej doświadczonych od Ciebie i to jest wspaniałe, ponieważ z ich mądrości możesz czerpać dla siebie naprawdę wiele! Na pewno zdarzają się sytuacje, w których nie zdajesz sobie sprawy ze swojego zachowania lub z tego, że nie jest ono właściwe (lub po prostu nie wiesz, jakie jest właściwe). Przyjmując feedback, jako dar od drugiego człowieka, umożliwiasz sobie ciągłe udoskonalanie siebie.


Chętnie przyjmujesz feedback od innych, czy raczej wolisz unikać takich sytuacji? Daj znać w komentarzu!

1 komentarz:

  1. Tak,lubię dostawać feedback pod warunkiem, że jest konstruktywny. Niestety zazwyczaj ludzie mówią o swoich opiniach, co niezawsze jest miłe.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za Twój komentarz!