niedziela, 18 września 2016

Drobne nawyki jako codzienne motywatoryZ pewnością znane jest Ci powiedzenie małymi krokami do celu. Pomówmy o tych małych krokach właśnie. Bo drobne nawyki to nic innego, jak małe kroczki, które mają zaprowadzić Cię do dużych zmian. 
Nie od dziś wiadomo, że mózg ludzki używa nawyków po to, by oszczędzać energię - dzięki nim bowiem nie musi podejmować decyzji, ani zastanawiać się nad tym, co robi. Na przykład, gdy do śniadania czytasz poranną prasę, Twój mózg korzysta z dobrze znanego sobie schematu. Tak dzieje się w dziesiątkach innych codziennych sytuacji (zdziwisz się, gdy zaczniesz zwracać uwagę na to, co tak na prawdę robisz i gdy okaże się, że tak wiele czynności to schematy, z których Twój mózg korzysta niezmiennie każdego dnia!). 
Mózg ludzki kocha wszelkie nawyki. Wykorzystaj więc ten fakt do samodoskonalenia siebie oraz ułatwiania sobie życia (łatwiej zrobić coś, bo jest się do tego przyzwyczajonym, niż musieć się do tego zmuszać), a także do osiągania długoterminowych celów. Wypracowuj takie drobne nawyki, za pomocą których możesz kształtować siebie w dokładnie taki sposób, jaki odpowiada Twojemu doskonałemu obrazowi Ciebie. Tutaj idealną sytuacją jest nie tylko wprowadzanie w życie nowych, dobrych nawyków, ale jednoczesne eliminowane tych złych lub takich, które nic w Twoje życie nie wnoszą.
Drobne nawyki to takie czynności, jak: uczenie się jednego słówka dziennie w języku obcym, robienie jednego przysiadu/pompki/brzuszka dziennie, czytanie jednej strony dziennie, starcie kurzu z jednego przedmiotu każdego dnia itd. Nietrudno zauważyć, iż zasadą drobnych nawyków jest to, aby nie wymagały one wysiłku oraz były tak błahymi i łatwymi czynnościami, że łatwo powielać je codziennie. 
O co jednak chodzi z tymi prostymi czynnościami i jak mają pomóc Ci w osiągnięciu określonego celu? Otóż w momencie, gdy już rozpoczniesz wypełnianie swojego codziennego drobnego nawyku, najprawdopodobniej nie poprzestaniesz na tej pojedynczej czynności, ale będzie to dla Ciebie bodziec, który spowoduje, że nabierzesz ochoty na zrobienie czegoś więcej. Np. gdy już będziesz mieć w ręku notes z słówkami obcojęzycznymi, by zgodnie z Twoim drobnym nawykiem nauczyć się jednego słówka w ciągu dnia, prawdopodobnie gdy przekonasz się, jak łatwo przyszło Ci zapamiętanie tego jednego słówka, zechcesz nauczyć się kilku dodatkowych; tak samo zadzieje się w przypadku zrobienia jednego przysiadu/pompki/brzuszka - gdy wykonasz jeden i zobaczysz, jakie to proste i nie wymagające od Ciebie żadnego wysiłku, z pewnością zrobisz ich więcej (odwiedź stronę stephenguise.com).
Korzystanie z drobnych nawyków jest świetną metodą, która nie wymaga od Ciebie żadnej motywacji. Chodzi tutaj o siłę woli, bo skoro postanawiasz powielać codziennie określony schemat - musisz wykonać go każdego dnia bez względu na okoliczności. Paradoksalnie siła woli nie jest jednak wykorzystywana w drobnych nawykach w dużym stopniu. Dzieje się tak ze względu na stopień łatwości wypracowywanego nawyku. W tej sytuacji warto więc zastanowić się nad tym, jaka chcę być za kilka miesięcy, za rok? Co chcę do tego czasu osiągnąć? Jakie drobne nawyki mogą w znacznym stopniu ułatwić mi osiągnięcie tego celu? Pamiętaj, że drobne nawyki nic nie kosztują - warto jednak w nie inwestować.


Czy posiadasz jakieś drobne nawyki? Pochwal się tym, co udało Ci się dzięki nim osiągnąć!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za Twój komentarz!