niedziela, 30 października 2016

Zdrowy sen, czyli źródło życiodajnej energiiSen to, zaraz po pożywieniu, główne źródło naszej energii. To właśnie podczas snu regeneruje się nasz organizm. Od jego jakości zależy stan naszego umysłu oraz zdrowie fizyczne. Dlatego tak ważne jest to, abyśmy dbali o jego najwyższy poziom. We współczesnym świecie temat optymalnego snu spychany jest niestety na dalszy plan, a większość ludzi nie przykłada wagi do jego jakości. Fakt ten skutkuje tym, że coraz więcej ludzi ma kłopoty z regeneracyjnym snem lub - co gorsza - nie potrafi spać wcale. Wg. badań Światowej Organizacji Zdrowia co piąta osoba na świecie cierpi z powodu bezsenności (problem ten dotyka dwa razy więcej kobiet, niż mężczyzn). Wpis ten nie traktuje jednak o tym, jak radzić sobie z bezsennością, jest to bowiem schorzenie, które wymaga konsultacji ze specjalistą. Znajdziecie tu natomiast wskazówki nt. tego, jak zapewnić sobie zdrowy sen, który umożliwi Waszemu organizmowi regenerację oraz dostarczy Wam pokładów energii na każdy dzień.
Wbrew pozorom niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że jakość ich snu w ogromnym stopniu zależy od otoczenia, w jakim udają się na spoczynek oraz od tego, czy materac, na którym śpią jest odpowiednio dobrany do ich potrzeb. Każdy preferuje inny stopień twardości/miękkości (choć generalnie specjaliści nie zalecają bardzo twardych materacy), lecz wielu ludzi zadowala się po prostu łóżkiem/wersalką, nie dbając o to, czy faktycznie jest im wygodnie, ograniczając się jedynie do faktu samego leżenia. Dlatego, jeśli kładąc się do łóżka nie macie poczucia ogromnego komfortu i wygody, to znak, że czas zaopatrzyć się w nowy, wygodny materac.
Kolejnym bardzo ważnym aspektem, który poprawi jakość Waszego snu, jest przewietrzenie pomieszczenia, w którym udacie się na spoczynek. Po tej czynności warto wykonać krótkie, 10-minutowe ćwiczenie oddechowe (możecie skorzystać np. z techniki oddychania naprzemiennego nosem opisanej tutaj). Upewnijcie się również, że w Waszej sypialni panuje odpowiednia temperatura - nie powinno być w niej ani za chłodno, ani zbyt ciepło. Kolejnym ważnym czynnikiem jest odpowiednie zaciemnienie pokoju. Jeśli do Waszej sypialni przez okno wpada światło latarni ulicznych, warto, abyście pomyśleli o kupnie rolet lub solidnych zasłon. Istotne jest również to, aby w Waszym otoczeniu panował porządek. 
Do prawidłowego snu powinniście odpowiednio przygotować także swoje ciało i umysł. W tym celu, upewnijcie się, że nie spożywaliście produktów zawierających kofeinę do 6 godzin przed snem oraz Wasz ostatni posiłek spożyliście 2-3 godziny przed położeniem się spać. To samo tyczy się wszelkich prac umysłowych i fizycznych. W tym czasie należy wystrzegać się również oglądania telewizji, czy surfowania po Internecie. Dobrą praktyką jest regularne spożywanie naparu z melisy 3-4 razy dziennie, nie należy natomiast liczyć na dobroczynne efekty tego ziela po jednorazowym wypiciu herbatki z melisą bezpośrednio przed snem.
Zdrowy sen to bardzo ważny element życia każdego człowieka. Od jego jakości zależy nie tylko stan naszego umysłu, lecz również zdrowie fizyczne. Dlatego też przed udaniem się na spoczynek, upewnijcie się, że zapewniliście sobie warunki sprzyjające zdrowemu snu, który pozwoli Wam na pełną regenerację sił oraz dostarczy Wam zdrowia i witalności. Jeśli borykacie się z kłopotami ze snem lub macie poczucie, że nie daje Wam on dostatecznego odpoczynku, gorąco zachęcam Was do wcielenia w życie opisanych tutaj sposobów na dobry sen. Gwarantuję Wam ich skuteczność i życzę dobrej nocy.


Dajcie znać w komentarzu, czy ten wpis okazał się dla Was pomocny. A może chcielibyście dodać jakieś inne czynniki wpływające na dobry sen, nieopisane w tym wpisie? Zapraszam!
ZapiszZapisz

5 komentarzy:

 1. Ja przed snem, gdy leżę już w łóżku, wyobrażam sobie zawsze jakieś miłe rzeczy. To mnie relaksuje i pomaga mi zasnąć. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajne zdjęcie księżyca. Skąd je masz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zdjęcie, które zrobiłam kiedyś na wystawie poświęconej kosmosowi. :) Były tam rozwieszone trójwymiarowe i bardzo dużych rozmiarów planety i inne ciała niebieskie. Robiło to ogromne wrażenie. :)

   Usuń
 4. Już od dawna myślałam o wymianie materaca, bo ten stary był do niczego. Twój post mnie do tego zmobilizował i dziś spałam już na nowym! :) Już dawno nie byłam tak wypoczęta po nocce! :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za Twój komentarz!