piątek, 9 września 2016

Korzystny wpływ idei Slow Food na ciało, umysł i... portfel


Idea Slow Food jest obecnie bardzo popularną zasadą, którą kieruje się coraz więcej nie tylko młodych, ale i starszych osób. Coraz więcej ludzi stawia nie tylko na wartościowe produkty, bogate w zdrowe substancje odżywcze i witaminy, ale przywiązuje również ogromną wagę do tego, skąd te produkty pochodzą i jaka jest ich jakość. Jednym słowem przestaje się jeść, a w zamian za to zaczyna się odżywiać, a więc nie tylko dba się o to, by w ciągu dnia zapewnić sobie potrzebną energię, ale przede wszystkim, aby odżywić swój organizm i w ten sposób dbać o niego każdego dnia.
Nie trzeba nikogo przekonywać do tego, że idea Slow Food niesie za sobą same korzyści. Zdrowe odżywianie się wpływa pozytywnie zarówno na ciało, jak i na umysł. Energia, którą czerpie się z wartościowych produktów bowiem nie tylko dostarcza chęci do działania, ale także wpływa na lepsze samopoczucie. Co więcej, moim zdaniem, wspiera budowanie dobrych, zdrowych relacji międzyludzkich, które umacniają się podczas wspólnego przygotowywania posiłków - co przecież jest jedną z zasad idei Slow Food.
Osobiście uważam, że poza odtruciem organizmu, uzyskaniem większych pokładów energii, czy zwiększeniem poczucia komfortu psychicznego, idea Slow Food ma jeszcze jedną dużą zaletę: ja mianowicie stałam się odporna na zdecydowaną większość reklam związanych z produktami spożywczymi - czy to obecnych na billboardach, czy w mediach, czy też gazetkach reklamowych poszczególnych sklepów. Przestałam padać ofiarą wszelkich manipulacji związanych z tego typu reklamami - zarówno pod względem rodzaju produktów, które dany producent chce mi sprzedać (zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania wielu wyrobów po prostu nie jem), jak i pod względem ich ilości - w moim przypadku również nie skutkują promocje „kup 2, a 3. dostaniesz za połowę ceny”, ponieważ chcę produktów świeżych, a więc takich, których data produkcji nie jest zbytnio oddalona w przeszłości. Producentowi i tak opłaca się „dać” mi za określoną cenę 3 produkty (nie jest to z jego stronę żadne „ustępstwo” w moim kierunku - wręcz przeciwnie), a ja z kolei nie zużyję przecież na raz trzech tych samych produktów, a więc dwa z nich lub co najmniej jeden będzie prawdopodobnie już znacznie starszy pod względem daty produkcji, gdy zdecyduję się go użyć. To samo tyczy się warzyw - jeśli potrzebuję pół kg marchwi, a cena promocyjna za kg jest taka sama, jak w normalnej sytuacji za pół kg - w dalszym ciągu bardziej opłaca mi się wziąć moje pół kg - po pierwsze dlatego, że tylko tyle potrzebuję, a więc reszta straci świeżość zanim będę gotować kolejny obiad, a przecież i tak - nawet przy połowie kilograma, nadal korzystam z promocji, bo zapłacę mniej, niż zwykle. 
Myślę zatem, że dodatkowym atutem idei Slow Food są świadome i przemyślanie zakupy właśnie. Kierując się tą zasadą kupuję bowiem tylko to, czego naprawdę potrzebuję. Dzięki temu nie zużywam swojej silnej woli oraz - oszczędzam! W tym miejscu warto przypomnieć, że decydowanie się na zdrowe odżywianie nie oznacza, że koniecznie trzeba wprowadzić do swojej diety takie produkty, jak jagody goji, jarmuż, spirulina czy orzechy macadamia/pecan - w naszym klimacie mamy bowiem warzywa, owoce, czy orzechy, które są tak samo zdrowe - a nierzadko nawet zdrowsze, a przede wszystkim świeże - jak te egzotyczne: aronia, brokuł/szpinak, natka pietruszki, czy orzechy włoskie/laskowe. Zamiast wydawać więc fortunę na importowane produkty wątpliwej świeżości, warto korzystać z tych sezonowych, lokalnych.
Zamiast jeść - odżywiaj się. W ten sposób zadbaj o swoje ciało, umysł, a także o swój portfel!


A czy Ty odżywiasz się zdrowo? Jakie jeszcze korzyści płyną z tej idei Twoim zdaniem? Podziel się swoją opinią w komentarzu!

1 komentarz:

  1. O tak, ja też uważam, że jak ktoś chce się zdrowo odżywiać, to nie musi od razu kupować tych wszystkich drogich produktów jak jagody goji czy różne orzechy, które nie rosną w Polsce. My też mamy swoje bardzo zdrowe owoce i warzywa i powinniśmy z tego korzystać!

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za Twój komentarz!