wtorek, 30 sierpnia 2016

Jak tworzyć inspirujące cele, których realizacja to czysta przyjemność?Tworzenie list celów to czynność, która towarzyszy Ci każdego dnia. Nie muszą to być sformalizowane listy. Codziennie planujesz masę czynności, które musisz wykonać - czy to załatwienie sprawunków związanych z prowadzeniem domu, czy to realizacja zadań przydzielonych w pracy i tak dalej. W przypadku ważniejszych projektów, prawdopodobnie decydujesz się na spisanie Twoich celów. Kluczem do tego, aby realizacja tych celów przebiegła sprawnie i aby udało się wykonać wszystkie zaplanowane działania w określonym czasie, jest stworzenie inspirującej Listy Celów oraz Planu Działania, jako jej integralnej części.
Stworzenie Listy Celów warto oprzeć o kilka podstawowych kroków, które uwzględniają nie tylko to, co chcesz osiągnąć, ale również powód, dla którego tego pragniesz, a także możliwe sposoby realizacji Twoich planów. Tworząc Twoją listę celów zastanów się więc:

1) Co i w jakim czasie chcesz osiągnąć? Dlaczego jest to dla Ciebie takie ważne? Za inspirującym celem powinna stać silna motywacja do jego osiągnięcia. Zastanów się więc, co zyskasz dzięki realizacji planowanego przedsięwzięcia oraz jak ważne to jest dla Ciebie. 

2) Zastanów się, co jest Ci potrzebne, żeby zrealizować Twoje cele. Na tym etapie jeszcze nie oceniaj, czy masz odpowiednie zasoby/predyspozycje ku temu - po prostu spisz wszystkie opcje, jakie przychodzą Ci do głowy, które mogłyby przybliżyć Cię do osiągnięcia Twoich marzeń.

3) Jeśli w poprzednim punkcie pojawiły się jakieś pomysły, które wydają Ci się na ten moment nieosiągalne, zastanów się, w jaki sposób możesz „nadrobić” te braki, np. brak pieniędzy -> jak je pozyskać? Brak znajomości języka -> możliwość nauki języka itd.

4) Teraz jest moment na to, aby ocenić wszystkie spisane przez Ciebie sposoby realizacji Twoich celów - które z nich są możliwe do szybkiej realizacji? Które zajmą więcej czasu? W przypadku których potrzebujesz wsparcia innych osób? Które na ten moment są kompletnie poza Twoim zasięgiem? Dlaczego?

5) Teraz, gdy wiesz już, na ile możliwa jest realizacja każdej z wymyślonych przez Ciebie opcji, możesz przystąpić do sporządzania Listy Celów! Pamiętaj o tym, by były to konkretne zamiary. Pod każdym z celów spisz kroki, przybliżające Cię do osiągnięcia Twojego marzenia, określ czas, w jakim dany krok ma zostać zrealizowany oraz kto ma go wykonać.

Uważam, że samo spisanie celów nie jest wystarczające, by taka lista była dla Ciebie prawdziwą inspiracją oraz aby popychała Cię do działania. Dopiero w momencie, gdy zaplanujesz konkretne kroki dla każdego celu, udowodnisz sobie, że realizacja Twoich zamysłów jest o wiele łatwiejsza, niż Ci się do tej pory wydawało. Dodatkowo, odhaczanie kolejnych ukończonych kroków pozwoli Ci na bieżący wgląd w Twoje postępy, a co najważniejsze - gdy będziesz widzieć wymierne wyniki Twojej pracy - zapewnisz sobie motywację do dalszego działania!


1 komentarz:

  1. Fajnie, ze piszesz, żeby wypisać wszystkie możliwe opcje, bez oceniania czy są wykonalne - człowiek często nie widzi różnych możliwości, dlatego z góry odrzuca swoje pragnienia, a po dłuższym zastanowieniu lub dyskusji z innymi pojawia sie mnóstwo pomysłów jak zrealizować jakiś cel.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za Twój komentarz!