sobota, 27 sierpnia 2016

Co determinuje natężenie przeżywanego stresu i jak go zredukować?


Niespodziewane sytuacje, które nie pokrywają się z Twoimi oczekiwaniami, czy przewidywaniami, nie są wbrew pozorom głównym źródłem Twojego stresu. Zwykle stres, jaki przeżywasz na co dzień - i niekoniecznie sobie to uświadamiasz - wywołują „przewlekłe” sytuacje, z którymi sobie nie radzisz, np. złe/powierzchowne relacje z bliskimi, niskie zarobki, problemy członków rodziny i tak dalej. Zatem, aby nie tylko nauczyć się radzić sobie w trudnych sytuacjach tak, aby stres nie opanowywał Twojego ciała i umysłu, ale przede wszystkim zredukować zjawisko stresu w ogóle, należy zająć się tym zagadnieniem kompleksowo.

Przemawia do mnie teoria Johna Newman’a, który to w celu wyjaśnienia, czym tak naprawdę jest stres i w jaki sposób to zjawisko powstaje, posługuje się prostym równaniem:

(coś, czego chcesz − coś, co masz) × (jak ważne to jest dla Ciebie) = natężenie stresu

Na tej podstawie łatwo uświadomić sobie, że stres to nic innego, jak luka pomiędzy tym, co masz, a tym co chcesz mieć. Z kolei to, w taki sposób postrzegasz daną sytuację zależy od Ciebie, a co za tym idzie - w gruncie rzeczy to Ty w przeważającym stopniu determinujesz poziom przeżywanego stresu. Warto więc zdać sobie sprawę z tego, że prawdziwą przyczyną stresu nie jest sama sytuacja - ale to, w jaki sposób ją postrzegasz. Nadrzędne znaczenie ma więc to, by odróżniać pozorny powód stresu (np. wymagający szef) od faktycznego powodu, czyli tego, w jaki sposób postrzegasz daną rzecz (wymagający szef -> musisz bardzo ciężko pracować, inaczej możesz mieć kłopoty).
Z drugiej strony, w Twojej głowie są już zakodowane pewne zdarzenia/sytuacje, które automatycznie klasyfikujesz, jako stresujące. Zatem, w jaki sposób uwolnić się od tego typu reakcji? Odpowiedź na to pytanie nie jest trudna - mianowicie musisz zidentyfikować tę sytuację, jako lukę pomiędzy tym, czego chcesz, a tym, co masz; jako okazję do przejęcia kontroli i zadecydowania o tym, w jaki sposób chcesz postrzegać to zdarzenie. Kolejną istotną kwestią w materii stresu jest tzw. stres przewlekły, spowodowany trudnymi sytuacjami życiowymi, niezdrowym trybem życia i nieprawidłowymi relacjami z innymi.
Jeśli często odczuwasz np. zmęczenie, irytację, niecierpliwość lub zawsze jesteś w pośpiechu, krytykujesz czy obwiniasz innych - to znaczy, że najprawdopodobniej masz do czynienia właśnie z przewlekłym stresem. Wbrew pozorom nie zawsze jesteś tej sytuacji świadomy lub też jesteś do niej tak przyzwyczajony/a, że traktujesz odczuwany stres, jako umiarkowany i całkiem normalny w odniesieniu do trybu życia, jaki prowadzisz, dlatego zwykle nie robisz nic, aby ten stres zredukować.
Nie chodzi tutaj bynajmniej tylko o sprawy tak oczywiste, jak praca nad tym, co jest źródłem Twojego stresu (np. złe relacje z bliskimi). Ponad tę, jakże fundamentalną pracę nad samym sobą, warto na co dzień korzystać z technik obniżających poziom stresu. W ten sposób bardzo szybko przekonasz się, że w odczuwalnym stopniu możesz sobie pomóc.

1. Oddychaj - np. powoli nabierając powietrze do płuc odliczaj w myślach do 4, wstrzymaj je przez krótki moment, po czym bardzo powoli, odliczając do 8, stopniowo wypuszczaj powietrze w taki sposób, aby całkowicie opróżnić płuca.

2. Wystrzegaj się kontaktu z „negatywnymi” (o negatywnym nastawieniu do życia) osobami.

3. Podnoś swoją tolerancję na problemy (równanie powyżej – czy coś jest dla Ciebie naprawdę aż tak ważne? Czy to jest warte Twojej energii?)

4. Werbalizuj swoje emocje – jeśli w danym momencie nie możesz porozmawiać z zaufaną osobą, powiedz to sobie samemu.

5. Jeśli zaczynasz odczuwać fizyczne/psychiczne objawy stresu – zrób przerwę dla swojego ciała – przejdź się, wykonaj proste rozluźniające ćwiczenia fizyczne, porozmawiaj chwilę z kimś miłym.

6. Obejrzyj np. jakieś obrazy, czy zdjęcia, które dostarczają Ci pozytywnych doznań estetycznych - użyj na przykład zdjęć, które masz w telefonie - z pewnością są to obrazy, które wiążą się z jakimiś przyjemnymi sytuacjami (bardzo chętnie korzystam z tej techniki, mam nawet jedno ulubione zdjęcie, które zawsze działa od razu :)).

7. Posłuchaj ulubionego utworu, a jeśli masz więcej czasu - ulubionego albumu.

Istnieje wiele technik radzenia sobie ze stresem i każdy z pewnością znajdzie idealne rozwiązania dla siebie. Warto z takich metod korzystać na co dzień, ponieważ nie wymagają one żadnego wysiłku, natomiast jeżeli będziesz stosować je na co dzień, szybko poczujesz ich pozytywny wpływ na jakość Twojego codziennego życia oraz staną się one Twoją dźwignią do samowyzwalania naturalnego nawyku kontrolowania stresu.

A czy Ty masz swoje sprawdzone techniki na obniżenie poziomu stresu? Podziel się nimi w komentarzu!


1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawy wpis, ja polecam też jogę jako codzienny sposób na obniżenie stresu :)

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za Twój komentarz!