niedziela, 25 września 2016

Jak pokonać niemoc i skutecznie zabrać się do działania?Tworzenie coraz to nowych list zadań i ciągle niezrealizowane cele mogą wzmożyć poziom stresu (czytaj: Co determinuje natężenie przeżywanego stresu i jak go zredukować?) oraz działać demotywująco. Może należysz do grupy osób, które mają do zrealizowania jakiś plan, jednak dni płyną, a Ty nie zaczynasz? Może do niedawne realizacja planu była w toku, jednak dochodząc do pewnego etapu, nie możesz ruszyć dalej? 
Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytanie co jest źródłem Twojego problemu? W zidentyfikowaniu głównych przyczyn braku motywacji pomoże Ci poniższa lista:

• przytłoczenie nadmiarem obowiązków,

• niepoprawnie sformułowane cele (zbyt ogólne/nierealne/nieaktualne),

• wycieńczenie fizyczne i/lub mentalne,

• niepodejmowanie akcji,

• próba robienia wielu rzeczy na raz,

• nieumiejętność proszenia o pomoc, wsparcie; niechęć przyjmowania pomocy,

• narzekanie na daną sytuację, szukanie wymówek i winnych.

Gdy zdasz sobie sprawę z tego, w czym tkwi Twój problem, łatwiej będzie Ci go rozwiązać. Najważniejsze jest jednak nie tylko to, by zidentyfikować źródło niemocy, ale od razu zastanowić się, jak tę sytuację odmienić. Na szczęście problem ten został już szeroko zbadany, dlatego oprócz szukania własnych rozwiązań, możesz skorzystać z już opracowanych technik motywacyjnych.

• Zrewiduj swoją listę celów i upewnij się, że są one oparte o konkretny. Zastanów się, jakie kroki należy podjąć, aby osiągnąć te cele i na tej podstawie zrób plan działania. Twój plan może uwzględniać czynności, które mają być wykonane przez kogoś innego – w takiej sytuacji skontaktuj się z tą osobą i omów z nią Twój plan działania. Jeśli masz problem ze zdefiniowaniem kroków, jakie muszą zostać podjęte w celu osiągnięcia zamierzonego wyniku, zorganizuj burzę mózgów ze znajomymi, rodziną, czy współpracownikami, by wspólnie opracować plan działania. (Czytaj: Jak tworzyć inspirujące cele, których realizacja to czysta przyjemność?)
• Jeśli obecnie masz za dużo obowiązków, zastanów się które z nich są najbardziej, a które najmniej ważne. Na podstawie ustalonych priorytetów możesz pewne zadania odroczyć lub może okazać się, że pewne rzeczy mogą zostać zawieszone do odwołania lub całkiem usunięte z listy. Część zadań możesz też oddelegować do innych osób lub jeśli nie masz takiej mocy, zapytać ich, czy i w czym mogą Ci pomóc.
• Jeśli bezustannie odczuwasz zmęczenie psychiczne i/lub fizyczne, zaplanuj dla siebie relaks (przeczytaj Sekrety skutecznego relaksu). Również zdrowa dieta powinna poprawić ogólną kondycję Twojego organizmu oraz Twoje samopoczucie. Czytaj: Korzystny wpływ idei Slow Food na ciało, umysł i... portfel.
• Zmień swoje nastawienie – zamiast narzekać na sytuację, w której jesteś, szukania wymówek oraz winowajców, zastanów się nad tym jak można tę sytuację rozwiązać. Przestań mówić (a co za tym idzie wierzyć, że tak jest) „nie mam na to wpływu”, „nie mogę na to nic poradzić”. Nawet najmniejsza zmiana może diametralnie zmienić twoją sytuację. Miej również na uwadze to, że jeśli spróbujesz coś zmienić, w najgorszym wypadku spotkasz się z odmową – nawet jeśli tak się stanie, niczego nie stracisz (bo przecież i do tej pory tego nie było). Dopóki nie spróbujesz, z pewnością niczego nie zyskasz.
• Zastanów się nad tym, jaki nawyk, który powielasz każdego dnia, nie ma jednoznacznie pozytywnego wpływu na Ciebie i Twoje życie. Postaraj się wyeliminować go od jutra (lub nawet od dzisiaj, o ile to możliwe). Mogą to być (a wręcz powinny - taka jest zasada drobnych nawyków!) naprawdę bardzo proste czynności, typu wstawanie z pierwszym budzikiem, a tym samym zyskanie 10 minut na wykonanie jakiejś pożytecznej czynności - zamiast zaleganie w łóżku z przykrą świadomością, że za moment zadzwoni ustawiona drzemka. W miejsce starego nawyku wstaw nowy, drobny nawyk, który przyniesie Ci konkretną korzyść, np. pozyskane 10 minut możesz przeznaczyć na uprzątnięcie pokoju, kuchni itd. Niedługo okaże się, że już nie będziesz musiała poświęcać połowy soboty na sprzątanie mieszkania, a czas ten zyskasz na realizację postawionych sobie celów. (Więcej czytaj w poście: Drobne nawyki jako codzienne motywatory.)

Często brak motywacji potrzebnej do tego, by osiągnąć pożądany rezultat, wynika z niewłaściwej organizacji oraz braku planu działania, a nawet procedur, które w tej realizacji mogłyby pomóc. Dlatego sprawą nadrzędną jest stworzenie sobie jasnej listy celów, które nie są jedynie wizją tego, co chce się osiągnąć, ale konkretnymi osiągnięciami, do których się dąży. Na tej podstawie można stworzyć plan działania, który na każdym etapie w przejrzysty sposób będzie dostarczał informacji na temat tego, jakie kroki muszą być wykonane, by zrealizować zamierzone cele oraz w jaki sposób te kroki wykonywać. Zmiana nawyków oraz nastawienia, jak również dbanie o równowagę psychiczną i fizyczną w znacznym stopniu ułatwiają rozpoczęcie realizacji Twoich zamysłów, intencji.


A jakie są Twoje sposoby na to, by zmotywować się do działania?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za Twój komentarz!