piątek, 2 września 2016

Sekrety skutecznego relaksu
Pracując w różnych miejscach, w otoczeniu zarówno bardzo młodych, jak i starszych ode mnie osób zaobserwowałam, że w dzisiejszym świecie wielu ludzi zatraca umiejętność relaksowania się. Powodów tej sytuacji jest wiele: natłok codziennych zajęć uniemożliwiający odpoczynek, narastający stres, przymus ciągłego posuwania się na przód i osiągania coraz to nowych sukcesów, czy wreszcie brak pomysłów na relaks. Problem ten jest znaczący i ma ogromny wpływ na zadowolenie z jakości życia, dlatego warto zatrzymać się na moment nad tym zagadnieniem. 
Wspólnym mianownikiem wszystkich wymienionych wyżej powodów nierelaksowania się jest nic innego, jak brak świadomego planu odprężenia się. Tak, większość ludzi nie odpoczywa, ponieważ nie planuje dla siebie wypoczynku lub inaczej - nie przewiduje żadnych działań, których celem jest relaks. Warto jednak to niewłaściwe zachowanie zmienić i jako pierwszy krok w tym kierunku zacząć przeznaczać każdego dnia chociażby pół godziny na świadomy odpoczynek. 
Kolejnym ważnym krokiem jest zdanie sobie sprawy z tego, co faktycznie Cię odpręży, a co paradoksalnie może wpłynąć na podniesienie poziomu Twojego stresu, jak np. oglądanie telewizji, czy spędzanie wolnego czasu przed komputerem. Każda bowiem czynność, która wiąże się z przetwarzaniem dużej ilości informacji pozbawia Cię tego, czego ma dostarczyć Ci relaks. To zatrważające, że właśnie tego typu czynności plasują się na najwyższych miejscach w badaniach przeprowadzonych na temat spędzania wolnego czasu i relaksowania się.
Sposobów na faktyczne odprężenie jest mnóstwo. Ważne jest to, aby to, co robisz było tym, co sprawia ci niekwestionowaną przyjemność, dostarcza Ci pozytywnych bodźców. Dzieje się tak, np. podczas oglądania zdjęć, ponieważ wiążą się one zwykle z przyjemnymi doświadczeniami, a co za tym idzie aktywują się dobre wspomnienia. Również obcowanie z przyrodą (np. uprawianie własnego ogrodu lub ziół i kwiatów na parapecie), czy zwierzętami (zabawa z pupilem), a także tym, co oddziałuje na Twoje poczucie estetyki (podziwianie dzieł sztuki, oglądanie spektaklu teatralnego) w efekcie przyniesie Ci odprężenie. Jeśli lubisz gotować - często gotuj, jeśli sprawia ci frajdę robienie zdjęć, rób je choćby codziennie. Tańcz, śpiewaj, maluj, koloruj, wycinaj, dekoruj, szyj. Wygospodaruj każdego dnia czas na to, co kochasz robić i nie dumaj w tym czasie nad niczym innym.
Wprowadzenie zmiany w swoim sposobie myślenia jest zwykle kluczem do zwycięstwa. Ta zasada tyczy się również nastawienia do kwestii odpoczynku. Rozpocznij projektować swój codzienny, długotrwały plan na relaks już dziś, wdrażaj go w życie i ciesz się spokojem, jaki zyskasz oraz świeżym spojrzeniem na otaczający Cię świat.


A czy Ty masz jakieś sprawdzone sposoby na relaks? Podziel się nimi!

3 komentarze:

  1. Bardzo relaksują mnie spacery i wyjścia do restauracji ze znajomymi lub narzeczonym. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mnie relaksuje fitness i słuchanie muzyki <3

    OdpowiedzUsuń
  3. A ja relaksuję się dbając o urodę (nie tylko swoją, ale i innych, bo jestem kosmetyczką, hihi) i zajmując się domem. :)

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za Twój komentarz!