poniedziałek, 3 października 2016

Recenzja: Mów jak TED. 9 sposobów na dobrą prezentację według wybitnych mówców.Mów jak TED… autorstwa Carmine Gallo to inspirująca książka poświęcona doskonaleniu wystąpień publicznych. Dziennikarz analizując ponad 500 prezentacji przedstawionych na najsłynniejszych na świecie konferencjach TED (Technology, Entertainment, Design), dostarcza czytelnikowi 9 najskuteczniejszych technik, z których korzystają światowej klasy mówcy.
Gallo skupia się nie tylko na treściowych składnikach dobrej prezentacji, takich jak wzbudzanie emocji, czy stosowanie momentu zaskoczenia, ale także na aspektach technicznych, takich jak poruszanie się po scenie, czy gestykulacja (którą również dogłębnie analizuje na przykładach konkretnych mów wygłoszonych podczas TED). Autor opisuje, w jaki sposób prelegenci stosują przytoczone techniki, a dodatkowo dzieli się praktycznymi poradami i wskazówkami na temat tego, w jaki sposób można zaadaptować te metody do własnego przemówienia oraz gdzie szukać inspiracji. 
Ponadto Gallo w sposób bardzo przystępny dostarcza czytelnikowi wiedzę psychologiczno-chemicznej. Tłumaczy, dlaczego omawiane techniki działają - jakie uwalniają emocje i odczucia u słuchaczy oraz jakie reakcje chemiczne zachodzą w ich mózgach w wyniku wzmocnień dostarczanych przez mówcę. Tę wiedzę autor skompletował podczas licznych wywiadów przeprowadzonych z najwyższej klasy specjalistami z dziedziny nauki.
Dogłębnej analizie są poddawane prezentacje takich osób jak Steve Jobs, Bill Gates, czy Stephen Hawking. Fantastyczne jest to, że po zapoznaniu się z analizą wybranej prezentacji, można obejrzeć ją na platformie TED, aby samodzielnie przyjrzeć się omawianym przez autora aspektom. Jest to o tyle fascynujące, że wszystkie mowy wygłoszone podczas konferencji TED są z zasady ogromnie inspirujące. Świadczy o tym ilość odtworzeń każdego z filmików zamieszczonych na www.ted.com
Po przeczytaniu tej książki zaczniesz skupiać się nie tylko na tym, w jaki sposób Ty prowadzisz swoje prezentacje, ale również zaczniesz uważnie obserwować, w jaki sposób robią to inni - czego warto się od nich uczyć, a czego na ich przykładzie należy się wystrzegać.
Mów jak TED… to książka godna polecenia nie tylko osobom przemawiającym na różnego rodzaju konferencjach, czy osobom przedstawiającym działalność swojej firmy lub prezentującym jej nowe produkty. Znajdą tu coś dla siebie zarówno wszyscy, którzy mierzą się z wystąpieniami publicznymi na co dzień: nauczyciele, wykładowcy, dziennikarze, biznesmeni, prezenterzy, jak i wszyscy ci, którzy raz na jakiś czas stanąć muszą przed ogromnym wyzwaniem, jakim jest wystąpienie publiczne.


E-book dostępny jest w Google Books.

3 komentarze:

  1. Super książka! Ja też polecam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Zainteresowałaś mnie tą recenzją, chyba sobie ją sprawię:).

    OdpowiedzUsuń
  3. Ooo, uwielbiam konferencje TED, więc muszę zdobyć tę książkę!

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za Twój komentarz!